Histerosalpingosonografia (skrótowo HyCoSy) to metoda badania narządu rodnego kobiety. Badanie to polega na zobrazowaniu stanu jamy macicy i drożności jajowodów za pomocą sondy ultrasonograficznej oraz soli fizjologicznej. Jest to metoda zastępcza dla zwykłej histerosalpingografii, głównie dla kobiet uczulonych na jodowe środki kontrastowe.


Czym jest HyCoSy?

HyCoSy to połączenie przez pochwowej diagnostyki ultrasonograficznej oraz klasycznej histerisalpingografii. Jej atutem jest nieduża inwazyjność, używanie środków kontrastowych, które nie zawierają jou, a także brak narażenia na promieniowanie. Przez pochwe do macicy wstrzykuje się roztwór soli fizjologicznej albo D – galaktozy. Po czym do pochwy wprowadza się głowicę ultrasonografu i obserwuje się przepływ przez jamę macicy oraz przez jajowody. Dodatkowo celem ukazania dynamiki przepływu w HyCoSy można zastosować jednocześnie badanie dopplerowskie.


Na czym polega HyCoSy?

Histerosalpingosonografię stosuje się zwłaszcza w diagnostyce niepłodności. Z najbardziej częstych jej przyczyn jest mechaniczna blokada przejścia komórki jajowej do macicy poprzez jajowody albo niemożność implantacji w macicy o zaburzonej budowie. Kontrast, który wypełnia narząd rodny układa się na jego kształt, dzięki czemu odwzorowuje wszystkie nieprawidłowości.


W sytuacji niedrożności jajowodów, środek cieniujący nie przepływa poprzez nie do jamy otrzewnej. Kolejnym zastosowaniem jest zobrazowanie jajników, jak w trakcie zwykłego badania USG. Czasami HyCoSy ma pewnie działanie terapeutyczne, gdyż płyn pod ciśnieniem udrażnia jajowody, otwierając w ten sposób komórce jajowej do zapłodnienia.


Wskazania do badania HyCoSy

HyCoSy głównie zaleca się jako jedno z pierwszych badań w poszukiwaniu przyczyn niepłodności żeńskiej.


Kolejną przyczyną jest podejrzenie niedrożności jajowodów. Ponadto zapalenie przydatków, przede wszystkim wielokrotne oraz przewlekające się, jest bardzo częstą przyczyną niepłodności. Zachodzi to z przyczyn powstawania zrostów pozapalnych. Mają one postać blizn łącznotkankowych, które sa wyrazem próby naprawy poprzez organizm uszkodzeń, jakich zrobiło zapalenie.


Wrodzone wady macicy powstają w życiu płodowym jako zaburzenie rozwoju przewodów Mullera, ich scalania oraz kanalizacji. niedorozwój bądź brak jednego z tych parzystych przewodów sprawia powstanie macicy jednorożnej.


Jak wygląda badanie HyCoSy?

Badanie HyCoSy powinno być wykonane w I fazie cyklu, po krwawieniu miesiączkowym, najlepiej 7 – 10 dnia cyklu. Badanie w II fazie cyklu nie jest wskazane, gdyż istnieje możliwość zapłodnienia komórki jajowej. Wówczas ciśnienie wstrzykiwanego płynu w jamę macicy może doprowadzić do cofnięcia zarodka do jajowodu i spowodować jego obumarcie albo ciążę pozamaciczną.


HyCoSy, a podsumowanie tematu

Dwie podstawowe zasady przy tym badaniu, to sprawdzenie czy nie jest się w ciąży oraz przestrzeganie terminu wykonania badania HyCoSy. Jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie mogą zajść w ciążę i mają problem z niepłodnością.


Zobacz również: