Ceramika kaszubska charakteryzuje się niezwykłym wyborem motywów przewodnich występujących na tradycyjnej zastawie stołowej, jak również elementach kuchennych. Zarówno na kubkach, filiżankach, talerzykach, dzbankach czy cukiernicach widoczne są elementy roślinne znamionujące tradycje obszarów kaszubskich. Względem tego zarówno kolorystyka, jak również układ roślin ma ogromne znaczenie, jeśli mają być zachowane w stylu Kaszub.

 

Przepiękna, gustowna, wykorzystująca akcenty tradycji ludowej oraz znana pod kątem ściśle określonych warunków w wytwarzaniu naczyń – kolekcja ceramiczna jest dostępna nie tylko na terenach samych Kaszub, gdzie w dalszym ciągu są prowadzone zajęcia ze sztuki ludowej, ale również poprzez Internet. Tak, więc pomimo tego, że nie jesteśmy w stanie odwiedzić terenów kaszubskich, możemy i tak wyposażyć się w jedną z piękniejszych ceramik istniejących dziś na rynku. Dbałość o szczegóły producentów ceramiki jest doceniana przez nabywców wysokiej jakości zastawy stołowej oraz elementów dekoracyjnych, do salonów czy kuchni.

 

Kolory wykorzystywane do zdobień ceramiki

Kolorystyka w temacie zdobień ceramiki użytkowej i dekoracyjnej jest ściśle określona. Zazwyczaj mamy na produktach ceramicznych mieszaninę kolorów, to jest koloru niebieskiego, czerwonego, żółtego, zielonego, czarnego. W tym także kilku odcieni niebieskiego – błękitu, turkusa, granatu. Ceramika kaszubska jest niecodzienna, wyróżniająca się spośród innego typu ceramicznych wytworów, co czyni ją wyjątkową i uwielbianą przez osoby o wysublimowanym guście i poczuciu smaku, estetyki. Sztuka nanoszona na ludowe wytwory ceramiczne doceniona została przez koneserów sztuki dawno temu. Tym bardziej w przypadkach, kiedy były wytwarzane one ręcznie, wraz ze zdobieniami na nich. Na produktach ceramicznych oprócz barw można odnaleźć również specyficzne dla tradycji ludowej kaszub układy roślinne, głównie w formie drzewa życia. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest spotkać produkty ręcznie robione, jednak producenci ceramiki starają się w pełni odwzorować ludowe kolekcje ceramiczne. Dzięki temu bez problemu znajdujemy je w sklepach i możemy stworzyć również we własnym domu zastawę składającą się z przepięknie zdobionych talerzy, talerzyków, kubeczków i filiżanek. 

 

Czym tak naprawdę wyróżnia się ceramika kaszubska?

Ceramika kaszubska nosi cechy sztuki ludowej, dzięki czemu jest bardzo wyjątkowa zarówno dla ludności zamieszkującej Kaszuby, jak również dla turystów, którzy nie mają możliwości na swoich rejonach nabycia przepięknej ceramiki, którą można bez problemu wykorzystać na prezent z okazji ślubu, rocznicy, imienin, czy innej okoliczności. Kubek okolicznościowy z motywem kaszubskim może idealnie się wpisać w okazję, z jakiej będzie wręczany. W przypadku chęci zorganizowania niespodzianki urodzinowej, czy też prezentu z okazji mniej znanej innym, podarunek ceramiczny, szczególnie dla osoby doceniającej sztukę i tradycję kaszubską, głównie ze względu na wykorzystane elementy roślinne o ściśle określonych kolorach, będzie strzałem w dziesiątkę.

Zobacz również: