Dach ekstensywny, czyli dach pokryty roślinnością jest niezmiernie wartym uwagi projektem, dającym możliwości stworzenia zielonego zakątka przez osoby, które tęsknią za odrobiną luksusu w formie własnego trawnika i ogrodu. Tego typu rozwiązania są szczególnie korzystne dla osób mieszkających w miastach, gdzie brak działki wokół domu bardzo często zmusza wręcz do modernizacji dachu i wdrożenia projektów dachów ekstensywnych. Dachy zielone mają ogromną ilość zalet, a jedną z nich będzie z pewnością to, że są bardzo praktyczne oraz estetyczne. Zamieniają niepraktyczne pokrycia dachowe w coś niezwykłego, co może być bez problemu wersją zastępczą dla ogrodu.

 

Dachy ekstensywne różnią się od intensywnych przede wszystkim ciężarem nakładanym na powierzchnię dachową. O ile dach ekstensywny nie wymaga większego nakładu pracy właściciela zielonego dachu, tak druga wersja zielonego zakątka wymaga już większej uwagi oraz opiekuńczości. Dachy ekstensywne są bardzo przyjemne i estetyczne wizualnie. W projektach wykorzystywane są rośliny takie jak rozchodniki, różne rodzaje specjalnych traw, jak również mszaki. Całość dachu pokryta jest bardzo przyjemnym pod kątem wizualnym zielonym „dywanem” cechującym się przede wszystkim tym, że wszystko na nim rośnie i pokrywa go samodzielnie po posadzeniu nawet niewielkiej części roślinności wykorzystywanej w projektach. Co więcej dach tego typu posiada układ o wysokości maksymalnej roślinności do czternastu centymetrów. Natomiast jego ciężar całkowity po wysypaniu ziemi i posadzeniu roślinności nie przekracza zwykle stu pięćdziesięciu kilo. Bardzo często również dachy tego typu są dekorowane kamyczkami, szczególnie na obrzeżach, wokół kominów, tam, gdzie rozrost roślinność ma być zahamowany.

 

Największa zaleta dachów ekstensywnych

Największą zaletą dachów ekstensywnych jest to, że nie wymagają one szczególnej wiedzy ogrodniczej, aby mogły powstać. Bazując na kilku odmianach roślin, można stworzyć samodzielnie zielony dach, bez pomocy specjalistów. Jednak w takim czy innym przypadku, warto jednak skorzystać z pomocy przy aplikowaniu pod ogród odpowiedniej izolacji, która będzie chroniła budynek przed wilgocią i przeciekaniem. Tym bardziej, że roślinność będzie również potrzebowała wody do rozrostu, jak również utrzymania estetycznego wyglądu ogródka na dachu. Dach ekstensywny jest pomysłem na zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Szczególnie dla osób, jakie mieszkają w miastach i chcą zapewnić sobie choć skrawek ziemi, która zapewni im odpowiedni relaks na świeżym powietrzu. Warto pamiętać o tym, że różnice między tworzeniem ogródka na dachu w tej formie a dachem intensywnym są spore.

 

Jakie są różnice pomiędzy dachem ekstensywnym a intensywnym?

Oprócz samego pomysłu na zagospodarowanie miejsca dachowego, to różnice są spore. Między innymi ze względu na wybór roślinności oraz przeznaczenia miejsca. Dachy intensywne są bardziej rekreacyjne, z kolei dachy ekstensywne charakteryzują się głównie niewielkim ciężarem, jaki musi utrzymać strop budynku.

Zobacz również: