Projektując standardowy dach w budynkach, mamy kilka warstw użytych do zabezpieczenia budynku przed zimnem i wilgocią. W takim przypadku kładziemy paraizolację cieplną, termoizolację, na to wiatroizolację, a następnie wybrane poszycie dachowe, najczęściej blachę. Jednak w przypadku dachu odwróconego, sytuacja izolacji termicznej wygląda nieco inaczej. Jest ona kładziona po prostu na odwrót względem dotychczasowych. Dlaczego stosuje się taką technikę i co ona w rezultacie nam daje?

 

Dach odwrócony nie powinien się kojarzyć z dosłownym tłumaczeniem tego, co on oznacza. Czyli nie mamy dosłownie odwróconej całej konstrukcji, a jedynie warstwy termoizolacji kładzione na odwrót, inaczej niż w standardowej sytuacji wykorzystywanej do zabezpieczenia dachu budynku przed wodą i wilgocią, jak również szkodliwymi promieniami słonecznymi. Tak, więc w dachu odwróconym mamy technikę charakteryzującą się lepszą ochroną przed zmianami temperatur, jak również szkodliwym ultrafioletem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą dotyczyć przede wszystkim tradycyjnych rozwiązań pokryć dachowych w budownictwie.

 

Co rozumiemy przez dach odwrócony?

Największą wadą tradycyjnych dachów, stanowiących duże zabezpieczenie budynków przed gromadzeniem się wilgoci i wody na szczycie budynków jest to, że poszycie takiego dachu stanowiące jego zasadniczy element konstrukcyjny jest narażone na uszkodzenia poprzez działanie warunków atmosferycznych tj. słońce czy deszcz. Przez to tego rodzaju dachy, wykonane z metalu rdzewieją, natomiast wykonane z papy najczęściej się rwą czy przecierają. Jednym słowem są mniej trwałe i trzeba je częściej wymieniać i naprawiać. Z kolei w przypadku dachu takiego jak dach odwrócony ta zasadnicza warstwa jest chroniona dodatkowo przez warstwę izolacji termicznej. Dzięki czemu poszycie dachowe jest bardziej żywotne, rzadziej ulega awariom, szybciej odprowadza wilgoć i odpowiednio zabezpiecza poszycie, które jest znacznie kosztowniejsze, niż użyta w tym celu izolacja.  

 

Czy warto jest inwestować w dach odwrócony?

Jeżeli decydujemy się na wymianę dachu, to z całą pewnością, warto jest wziąć pod uwagę alternatywę dachu odwróconego. Koszt nie musi być dużo wyższy, natomiast wytrzymałość poszycia dachowego może się znacznie zwiększyć. Wykorzystanie takiego sposobu w domach jednorodzinnych sprawdza się doskonale. Dlatego warto jest dokładnie się zapoznać z tym, co jest potrzebne do tego, aby móc wykorzystać technikę dachu odwróconego we własnym zakresie. Co więcej tego typu rozwiązania są idealne w przypadku projektowania dachów zielonych, na których znajduje się roślinność, jak również przestrzenie rekreacyjne. Są to pomysły wykorzystywane, również w przypadku zabezpieczenia tarasów czy tworzenia dachów żwirowych. Podejmowanie decyzji o dachu odwróconym będzie się wiązało także z zapewnieniem budynkowi odpowiedniego rozwiązania umożliwiającego odprowadzanie z budynku nadmiaru wody. W tym celu wykorzystuje się rynny, rury przelewowe, czy wpusty odwadniające. 

Zobacz również: