Alternatywą dla tradycyjnych pokryć dachowych będzie z pewnością dach z trawy. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to temat wzięty z kosmosu, to tak naprawdę takie projekty są realizowane i świetnie sprawdzają się w warunkach, jakie zapewnia miejsce ich realizacji – czyli dach budynku. Wybór takiej pozycji pokrycia dachowego wymaga sporego wkładu inwestora względem przygotowania podłoża, na które będzie wysypana ziemia, jak również na którym będzie posadzona roślinność. Jest to powodem zabezpieczenia budynku przed wilgocią, deszczem i zimnem w porze zimowej.

 

Roślinność znajdująca się na dachu w formie trawy, czy nawet polnych kwiatów, będzie również wymagała stosownego podlewania, aby miała szansę się rozwinąć i pokryć idealnie cały dach. Sztuczne warunki stworzone na potrzeby ogrodu dachowego czy tworzonej wiejskiej łąki idealnie wpisującej się w otoczenie, nie są bardzo skomplikowane względem realizacji zamierzenia. Najlepiej jednak w takim przypadku jest skorzystać z pomocy osób, które się na tym znają, jak również mają w stosunku do takich pokryć dachowych już pewne doświadczenie, które umożliwia wykonanie zielonego dachu w sposób prawidłowy oraz estetyczny.

 

Zalety dachu pokrytego trawą

Poza wizualnym efektem, jaki można uzyskać dzięki trawiastym dachom, warto również wspomnieć o tym, że dzięki zastosowaniu tego typu projektów pokryć dachowych i izolacyjnych, można liczyć na zminimalizowanie wahania temperatur, gdyż stanowią one dodatkową izolację termiczną, co oznacza, że chronią lepiej przez zimnem, jak i ciepłem. Co więcej trawiaste dachy chronią mieszkańców przed szkodliwym działaniem ultrafioletu, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi, jakie mają bardzo często miejsce w przypadku tradycyjnych form pokryć dachowych. Dach z trawy został doceniony szczególnie przez mieszkańców miast, jak również miejsc, gdzie trudno jest o własny ogród, ze względu na mocne zabudowanie przestrzeni budowlami, blokami, galeriami itd.

 

Zielona przestrzeń w mieście

Zielone przestrzenie w miastach nie są zbyt często spotykane, dlatego, jeśli już są, to są bardzo doceniane przez mieszkańców rozbudowanych aglomeracji miejskich. Bowiem są to lokalizacje, gdzie można stosownie wypocząć, do jakich można się wybrać wraz z dziećmi np. do parków. Jednak takie miejsca to za mało. Wiele osób pragnąc obcować z naturą wyjeżdża z miast na wsie w wolne dni, na wakacje tam, gdzie mogą zaczerpnąć świeżego powietrza, poleżeć na trawie, przejść się po lesie, posłuchać śpiewu ptaków. Alternatywą doskonałą do tego będzie własny ogród, na który niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić. O ile nie zdecydują się na trawnik na dachu albo na dach ekspansywny czy intensywny – bardziej rekreacyjny, umożliwiający stworzenie zakątka zieleni, posadzenie na dachu krzewów, kwiatów, wymagających stosownej pielęgnacji, tak jak w przypadku naziemnego ogródka. Wówczas zagospodarowanie przestrzeni dachowej może stworzyć idealne warunki do odpoczynku, do obcowania z naturą, do posiadania zakątka, który pomoże oderwać się od codzienności. 

Zobacz również: