Ból zęba kompletnie dezorganizuje codzienną egzystencję, a w przypadku poważnych problemów konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne. Leki przeciwbólowe są jedynie chwilowym i doraźnym rozwiązaniem. Oczywistym jest, że trwale ukojenie w tym problemie przynieść może jedynie wizyta w gabinecie dentystycznym, ale jednak nie wszyscy będą w stanie tego dokonać. Wystarczy cierpieć na dentofobię czyli strach przed dentystą, żeby obawy stawiać ponad zdrowym rozsądkiem.

Wiele problemów ze strony zębów wiąże się z dysfunkcjami, zmianami lub chorobami przyzębia w których pomóc może periodontologia http://odent.pl/oferta/leczenie_paradontozy_o8/. Choroby błon jamy ustnej często dotykają nas niespodziewanie i nie dają spokoju, a jedyne co nam potrzebne do prawidłowa diagnoza, na którą periodontologia na pewno przyniosłaby odpowiedź. Nic jednak z tego może nie wyjść, kiedy jednak strach przed dentystą paraliżuje nas w zupełności. Skąd bierze się ten strach?

Przede wszystkim jest to obawa przed bólem oraz negatywne doświadczenia z przeszłości. Osoby, które panicznie boją się wizyty na dentystycznym fotelu bardzo często doświadczyły traumatycznych zdarzeń w tym miejscu i boją się, że sytuacja się powtórzy. Dentofobia potrafi sprawić, że ewentualny ból staje się niemal odczuwalny na samą myśl o wizycie u dentysty, co powoduje zbyt ogromny strach. Trudno też przekonać takie osoby, że praktyki dentystyczne sprzed 10 czy 20 lat nie mają nic wspólnego z doskonale wyposażonymi gabinetami, w których ból jest ogromną rzadkością. To komfort pacjentów stał się obecnie bardzo ważnym czynnikiem, który automatycznie sprawia, że gabinet ma dobrą renomę. Co więc robić, kiedy jedynie periodontologia może pomóc w naszym problemie, ale wizyta u dentysty jest zbyt przerażającą wizją? Trzeba spróbować go przełamać.

Można spróbować odwiedzić gabinet jeszcze bez żadnych, konkretnych ustaleń. Oswoić się na nowo z tym miejscem, poprosić specjalistę, aby wyjaśnił do czego służą poszczególne aparatury i narzędzia. Delikatny kontakt z największym koszmarem może w znacznym stopniu zmniejszyć irracjonalne obawy. Warto też zabrać ze sobą kogoś bliskiego, kto pozwoli nam się uspokoić, kiedy panika przejmie jednak naszą świadomość. Periodontologia ma również to do siebie, że w znacznej mierze zajmuje się także higieną jamy ustnej i edukowaniem na jej temat. Dlatego też pierwszym, nieśmiałym, ale i odważnym zarazem krokiem może być umówienie się na tego rodzaju wizytę. Oczywistym jest, że często dentofobia, zwłaszcza u ludzi dorosłych wiąże się czasem ze wstydem. Więc wizyta odnosząca się jedynie do higieny jamy ustnej również może pozwolić się nam oswoić z gabinetem, siedzeniem na fotelu dentystycznym itp. Dobrą radą jest także poszukanie odpowiedniego specjalisty. Periodontologia to akurat gałąź dentystyki, gdzie nie brakuje świetnych fachowców, ale nie każdy z nich będzie miał odpowiednio cierpliwe podejście, zwłaszcza nie wiedząc o tym, co dzieje się w głowie pacjenta dotkniętego tego rodzaju fobią. Warto więc sprawdzić na forach gdzie znajdziemy specjalistę, który dobrze dogaduje się z dzieciakami oraz osobami, które nie przepadają za wizytami u dentysty. Taki trop może się okazać strzałem w dziesiątkę, a sama fobia może maleć z każdą, kolejną wizytą. A o to przecież chodzi, ponieważ nic nie robienie z tego rodzaju problemem będzie miało wpływ i na stan naszych zębów i na stan psychiczny. Jednocześnie więc regularnie będziemy pozbywać się napadów lęku związanych z gabinetem dentystycznym, zajmiemy się zmianami chorobowymi i nabierzemy nawyku regularnego dbania o zęby i stan naszej jamy ustnej. 


Zobacz również: