Kredyt pod zastaw nieruchomości to nadal temat budzący wiele kontrowersji. Dlaczego tak się dzieje?


Twoim celem są własne, przysłowiowe cztery kąty? Planujesz remont? Powstaje jednak problem, ponieważ zdolność kredytowa staje pod dużym znakiem zapytania? Doskonałym rozwiązaniem staje się kredyt pod zastaw nieruchomości. Miej świadomość, że możesz to rozwiązać biorąc kredyt pod hipotekę albo kredyt pod zastaw nieruchomości. Pamiętaj, że hipoteka jest jednym z najlepszych zabezpieczeń zobowiązania. Wielokrotnie zwrot brzmiący: kredyt pod zastaw mieszkania jest niestety mylący. Bowiem zabezpieczeniem tego rodzaju kredytu bądź pożyczki ma być w szczególności nieruchomość, a dokładniej mówiąc to wierzyciel ustanawia na tego typu nieruchomości odpowiednią hipotekę. 


Ciekawostką jest, iż należy mówić o kredycie bądź pożyczce hipotecznej. Podkreślenia wymaga sytuacja, że powołana hipoteka, a więc obciążenie danej nieruchomości jest jednakże ujawniana w księdze wieczystej – jest ona prowadzona dla określonej nieruchomości (dział III księgi). 


Nie można pomijać faktu, iż tego typu kredyt można przeznaczyć jedynie na ścisły cel powiązany z nieruchomością, a więc: zakup i budowę domu, jak i również remont, modernizację oraz przebudowę, a następnie nadbudowę. Poza tym za wszelkie środki pochodzące z pożyczki hipotecznej mamy prawo zrealizować dowolny cel. Nie zapominajmy, iż warto w takiej sytuacji pamiętać, iż tego rodzaju pożyczka będzie zdecydowanie tańsza od doskonale znanego kredytu gotówkowego czy samochodowego. Co zatem warto wiedzieć na temat kredyt pod zastaw nieruchomości. 


Poza tym w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, w sytuacji pożyczki nie masz obowiązku informowania na jaki to cel powinieneś przeznaczyć gotówkę ani nawet rozliczać się z ich odpowiedniego wykorzystania. Zatem z uruchomieniem tego rodzaju kredytu bądź pożyczki hipotecznej są związane zdecydowanie wyższe koszty i rosnąca liczba formalności.


Przedstawiając kredyt pod zastaw nieruchomości nie należy zapominać, iż tak zwany kredyt niecelowy posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Do licznych korzyści powinniśmy zaliczyć tak zwaną możliwość rozłożenia spłaty zadłużenia na zdecydowanie dłuższy okres niż w sytuacji kredytu konsumenckiego – bowiem w większości placówek bankowych będzie to od piętnastu do nawet dwudziestu pięciu lat. Należy jednak mieć na uwadze, iż w związku z brakiem tak zwanego celu mieszkaniowego większość tych podmiotów podniesie marżę średnio o około 1 do 3% w porównaniu z szeroko pojętym kredytem hipotecznym.


Dodatkowo musimy mieć na uwadze, iż tak właśnie podwyższona marża obowiązuje przez cały okres kredytowania. Zdecydowanie to wpływa na obowiązującą wysokość rat. Co jeszcze warto wiedzieć na temat: kredyt pod zastaw nieruchomości?


Warto wspomnieć, że nie ma jednak ustalonej kwoty maksymalnej kredytu niecelowego. Nie zapominajmy, że placówka bankowa przyjmie tak zwaną wymuszoną wartość takiej to sprzedaży, a więc określony procent wartości danej nieruchomości, jako szeroko pojętą górną granicę przedstawianej w danym momencie kwoty pożyczki. 

Zobacz również: