Osuszanie murów może dokonać się na wiele sposobów, a tutaj przedstawimy kilka z nich.

Na początek jednak warto zadać sobie pytanie czym właściwie jest osuszanie murów i w jakich sytuacjach się to stosuje.


Wiele budynków, zwłaszcza będącymi reliktami czasów znacznie dawniejszych dopada problem wilgoci. W dzisiejszych czasach, zazwyczaj buduje się już z uwzględnieniem tej problematyki, dzięki czemu współczesne domy i ich mury, są w większym stopniu zabezpieczone i odporne na zawilgocenie. W przypadku wspomnianych, starszych budynków warto zadbać o mury, gdy poziom zawilgocenia będzie już zbyt wysoki. Aby to zrobić, należy dokonać osuszenia murów. Rodzaje wykonania tego są rozmaite, tak samo jak ceny za wykonanie tej usługi. W budownictwie stosuje się przede wszystkim dwa główne typy osuszania, czyli metoda inwazyjna i metoda bezinwazyjna. Jak nietrudno się domyślić, zdecydowanie rozsądniejszą i mniej kosztowną opcją jest metoda bezinwazyjna. Należy ją wykluczyć dopiero wówczas, gdy poziom zawilgocenia jest już zbyt wysoki. Teraz warto skupić się zwłaszcza na kilku konkretnych metodach osuszania, które są zdecydowanie najpopularniejsze. Wiele osób zastanawia się jaki jest cennik, jeżeli chodzi o osuszanie murów http://budwod.eu/oferta/osuszanie-budynkow-kompleksowo/.


Pierwszą z metod, jest osuszanie murów poprzez iniekcję, a dokładniej iniekcję krystaliczną. Sposób ten polega na odtworzeniu izolacji zawilgoconych murów na tyle, aby wilgoć nie przedostawała się w dalszym ciągu z gruntu do ścian. Dokonuje się tego za pomocą specjalnych preparatów, które następnie wprowadza się w uprzednio przygotowane, specjalne otwory w murze. Ceny tych środków wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, w zależności od jakości wykorzystywanego przez nas preparatu. Środki do osuszania murów poprzez iniekcję można otrzymać w dowolnym sklepie budowlanym, albo za pomocą serwisów internetowych, jak allegro. Warto jednak wcześniej zasięgnąć opinii specjalisty, który będzie potrafił pomóc w doborze odpowiedniego preparatu do naszego muru. Na uwagę zasługuje także szkło ochronne ukierunkowane na ususzanie murów.


Inną metodą jest osuszanie za pomocą prądu, znane jako metoda elektroosmozy. Za pomocą prądu o napięciu 24V osusza się zawilgocone muru. Prąd powoduje ruch wilgoci w porach muru, co ostatecznie skutkuje znacznym osuszeniem. Często po zastosowaniu metody elektroosmozy, dodatkowo wzmacnia się mury za pomocą wspomnianej wcześniej iniekcji. Jak widać, nawet jeśli zaniedbaliśmy nieco sprawę przez lata, albo w trakcie budowy domu popełniono błąd, nie ma co załamywać rąk. Istnieją bardzo skuteczne metody osuszania murów, dzięki którym w naszych pomieszczeniach przestanie pojawiać się grzyb i wilgoć. Ceny również nie są raczej wygórowane. Wystarczy zastosować osuszanie prądem i iniekcję, aby cieszyć się komfortowymi warunkami mieszkaniowymi. Warto zadbać o stan murów naszego domu, w którym zazwyczaj mamy zamiar mieszkać do końca życia, a po nas nasze dzieci. Nie odkładajmy osuszania murów na później. Zasięgnijmy opinii fachowca, zakupmy niezbędne preparaty i pozbawmy się wilgoci.

Zobacz również: