Do technologii, które są już powszechnie wykorzystywane, a jednocześnie mają bardzo duże możliwości rozwoju zalicza się niewątpliwe drukowanie 3d. Pozwala ono na tworzenie bardzo skomplikowanych projektów z możliwością realizowania projektów, które mogą być bardzo łatwo modyfikowane. Wynika to z jednej z ważnych cech technologii drukowania 3d jaką jest powtarzalność procesu produkcyjnego czy jednoczesnej łatwości modyfikowania przygotowanych projektów 3d.

 

Drukowanie 3d jest obecnie wykorzystywane w ograniczonym zakresie przede wszystkim w tych branżach, które potrzebują wykonania prototypów czy modeli. Dotyczy to między innymi medycyny czy stomatologii, gdzie drukarki 3d pozwalają na przygotowanie różnych materiałów medycznych, które będą idealnie dopasowane do konkretnego pacjenta. Jednocześnie wykonanie takich elementów przy korzystaniu z drukarek 3d jest znacznie tańsze i szybsze. Wystarczy wprowadzić odpowiednie, indywidualne dane do projektu 3d określonego elementu, a następnie taki element może być szybko wydrukowany przy wykorzystaniu drukarek 3d. Jednocześnie wydruki 3d http://3dream.pl/druk-3d/ są wykorzystywany w takich branżach jak odlewnictwo, produkcja małych serii produktów czy motoryzacja. W tych branżach uzyskać można przede wszystkim znacznie niższe koszty realizowania prototypów, które są niezbędne do zrealizowania i przestawania przed wprowadzeniem produktu na rynek. 

 

Projektowanie wydruków

Bardzo ważne przy wykorzystywaniu drukowania trójwymiarowego jest realizowanie projektów. Do wykonania projektów niezbędne jest wykorzystywanie oprogramowania do projektowania modeli trójwymiarowych. Jednocześnie możliwości tworzenia modeli z wykorzystaniem oprogramowania pozwalają następnie tworzyć wydruki 3d. Z wykorzystaniem oprogramowania do tworzenia projektów 3d można tworzyć bardzo zaawansowane modele, ale trzeba brać pod uwagę, że obecnie istnieją jeszcze znaczne ograniczenia w zakresie możliwości oferowanych przez drukarki 3d. Natomiast stale następuj również rozwój drukarek 3d w zakresie dokładności realizowania wydruków, czy też rodzaju materiałów wykorzystywanych do realizowania modeli, produktów, elementów.

 

Możliwości drukowania trójwymiarowego

Stały rozwój drukowania trójwymiarowego sprawia, że drukowanie trójwymiarowe może być wykorzystywane w coraz większej liczbie branż. Jak na razie drukowanie 3d jest powszechnie wykorzystywane w takich branżach, które wymagają regularnego tworzenia prototypów. Wówczas wykorzystanie drukowania 3d pozwala po pierwsze na realizowanie prototypów znacznie szybciej, gdyż niezbędne jest wprowadzanie wielu drobnych poprawek. Jednocześnie przygotowanie prototypów z wykorzystaniem drukarek 3d jest również znacznie tańsze. Wszelkie modyfikacje mogą być szybko wprowadzane do modeli tworzonych w oprogramowaniu. Dodatkowo już obecnie pewne zmiany mogą być wprowadzane bezpośrednio w stworzonych już modelach poprzez obróbkę mechaniczną czy chemiczną. Natomiast samo drukowanie 3d pozwala na realizowanie modeli znacznie szybciej w stosunku do tradycyjnych metod produkcyjnych.

Zobacz również: