Ceramika ludowa można powiedzieć, że jest produktem luksusowym w dzisiejszych czasach, który jest doceniany, w szczególności przez osoby interesujące się sztuką. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że masowe wytwarzanie ceramiki, bez określonego konkretnie wzoru, bez tradycji kulturowej nie ma, tak wielkiego znaczenia. Po prostu są to talerze, filiżanki, kubki, talerzyki, w stylu nowoczesnym i odpowiadają im nabywcom, ponieważ liczy się to, że pasują do reszty. Natomiast wyjątkowa ceramika wnosi coś więcej zarówno do wnętrza, gdzie ona stoi, jak również do domu, gdzie jest wykorzystywana. Piękne wzory, często malowane ręcznie nie tylko ożywiają produkowaną ceramikę, ale są również oryginalnym rozwiązaniem, nietypową dekoracją, szczególnie, kiedy pojawia się na stole podczas przyjęcia.

 

Ceramika ludowa dzięki temu, że jest bardzo charakterystyczna dla konkretnych regionów kraju, jak również świata, staje się unikatem, na który warto jest zwrócić szczególną uwagę. Ceramika ludowa jest dekorowana malowanymi ręcznie kwiatami, roślinnością, wedle tradycji i wymyślnych wzorów kreujących układ charakterystyczny, chociażby dla Kaszub w formie drzewa życia. Pośród ceramiki ludowej można odnaleźć bez problemu zastawę stołową, jak również kubki okolicznościowe z akcentem ludowym, ozdobne talerzyki wieszane na ścianę, dzbanuszki na mleko i śmietankę, solniczki i pieprzniczki, czy też wazony na kwiaty, cukiernice, dzbanki na wodę i napoje. Takie wyposażenie jest bardzo piękne, same w sobie są dekoracją i mogą być ozdobą nawet nowoczesnych regałów i szafek, komód czy serwantek. Mogą również idealnie wkomponować się w kolorystykę obrana na aranżację wnętrza. Szczególnie, jeśli dominują w niej kolory tj. zielony czy niebieski, róż lub czerwień.

 

Tradycja ludowa a sztuka

Tradycja ludowa jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od setek lat. Pomimo tego, że niegdyś nie było zaawansowanej techniki wytwarzania garnków, ceramiki stołowej, różnego typu wyposażenia gospodarstwa domowego, ludzie radzili sobie sami, wykonując większość tych rzeczy własnoręcznie. Sztuka ludowa jednak to, nie tylko elementy plastyczne, charakterystyczne dla wytwarzanej niegdyś ceramiki, ale również wpisujące się w nią tańce, stroje, bajki, legendy, które podsycały charakter danego regionu, jak również mające wpływ na to, co powstawało na wyrobach odzieżowych oraz użytkowych w kuchni.

 

Dlaczego warto inwestować w sztukę?

Sztuka jest czymś wyjątkowym. Jest tym, co jest w stanie wymyślić człowiek, podkreślając tym samym znaczenie działań artystycznych. Artyści nie zawsze byli i są doceniani za swoje dzieła, jednak tradycja w wytwarzaniu pewnych produktów użytkowych pozwoliła na rozwój sztuki ludowej na tyle, aby przechowała się do dnia dzisiejszego i była charakterystycznym akcentem dla danego rejonu świata. Stroje ludowe, ceramika, obrazy, rzeźby, wszystko to jest częścią świata artystycznego i tradycji, którą, aby podtrzymać, pomimo zmian i rozwijającej się cywilizacji, przekazuje się z pokolenia na pokolenie.

Zobacz również: