Szybkie gaszenie serwerowni ma sens, ponieważ wszystkie sprzęty, maszyny, mogą ulec całkowitemu zniszczeniu, a ich wymiana może kosztować krocie. Dlatego też inwestycja w profesjonalne systemy gaśnicze jest znacznie bardziej opłacalną sprawą, jak również doskonałym narzędziem do walki z ogniem. Tym bardziej, że w serwerowniach, pomimo tego, że wyposażenie wydaje się być niepalne może dojść do wybuchu ognia i zajęcia dalszych pomieszczeń w budynku.

 

Wybór systemów gaśniczych nie jest trudny, tym bardziej, że propozycji względem wykonania profesjonalnej usługi instalacji przeciwpożarowej jest mnóstwo. Szybkie gaszenie pożaru w serwerowniach jest bardzo ważne, ponieważ zagrożenia związane z tym, do czego może dojść, jak nie zostanie zlikwidowany pożar są naprawdę wielkie. Sama utrata kosztownego sprzętu nie będzie dobra nowiną dla właściciela, a tym bardziej zagrożenie ludzkiego życia prosi się o zamontowanie instalacji przeciwpożarowych na najwyższym poziomie. Szczególnie w ogromnych biurowcach, serwerowniach, gdzie pracuje mnóstwo osób, a rozprzestrzenienie się pożaru może przynieść straty liczone w milionach złotych.

 

Systemy przeciwpożarowe a gaszenie gazem

Większość tradycyjnych systemów przeciwpożarowych działa na zasadzie montażu czujek i w razie pożaru wypuszczania wody poprzez spryskiwacze montowane na sufitach. Niestety w tym momencie nie jest dobrym rozwiązaniem wybór takiego systemu, ze względu na szkody, jakie może dodatkowo wywołać woda, która jest w stanie zagrozić bardzo mocno żywotność wszelkiego sprzętu elektronicznego i elektrycznego znajdującego się w budynku. Dlatego też bardzo ciekawą, dobrą alternatywa rozwiązania takich sytuacji będą systemy, które wykorzystują niepalny gaz do gaszenia pożarów. Gaz, który tłumi ogień, nie zagrażając przy okazji życiu ludzkiemu, wszelkim żywym organizmom. Gaszenie serwerowni gazem jest wręcz trafem w dziesiątkę. Nie ma dzisiaj osób, które nie brałyby w takim przypadku pod uwagę możliwości zastąpienia innych systemów w system wykorzystujący gaz do gaszenia ognia.

 

Gaszenie gazem – jakie jeszcze ma zastosowanie?

Gaszenie gazem ma również oprócz gaszenia serwerowni i miejsc, gdzie znajduje się elektronika, znacznie szersze zastosowanie. Instalacje są zakładane również tam, gdzie pod ochroną są wszelkiego rodzaju dokumenty w wersji papierowej, zabytkowe książki, czy wszelkiego rodzaju cenne zapisy, które odnajdziemy w bibliotekach, w archiwach, w szkołach. Tego typu rzeczy równie mocno wymagają dobrej instalacji, najlepiej gazowej, jaka nie wpłynie na zniszczenie dokumentacji i wszelakich dóbr, które mogłyby ulec uszkodzeniu, w chwili zastosowania systemów przeciwpożarowych wodnych, lub co gorsza braku żadnych zabezpieczeń gaśniczych.

Zobacz również: