Przepiękna, interesująca pod względem kształtu i zastosowania tabakiera, jest pojemnikiem wykorzystywanym do przechowywania tabaki. Jest to zbiornik, który jest wytwarzany z różnego typu materiałów. Dzisiaj jest to produkt mniej znany, ze względu na rzadsze wykorzystywanie takich produktów w ramach przechowywania sproszkowanego tytoniu, a nawet ze względu na to, że mało osób korzysta dzisiaj z takiej przyjemności, zastępując ją tytoniem umieszczanym w formie ciętej w gilzach papierosowych.

 

Do najbardziej popularnych tabakier można zaliczyć tabakiery drewniane, tabakiery rogowe, szklane, plastikowe, wykonywane z metali szlachetnych, półszlachetnych oraz stali, z macicy perłowej, skóry oraz kości słoniowej. Mogą być niezwykłą dekoracją salonów, jak również rzeczą praktyczną i funkcjonalnym pojemnikiem, który niegdyś był wykorzystywany przez królów, magnatów, szlachtę, mieszczaństwo do przetrzymywania tabaki i jej dozowania. W zależności od materiału wykorzystywanego do wytwarzania tabakier można ją skwalifikować w sposób, przez kogo były wykorzystywane w poprzednich stuleciach. Historia tabakier jest długa, dzisiaj choć nie są one tak popularne, nadal wpisują się w zapotrzebowanie osób, które wykorzystują tabakę we własnym zakresie. Nowoczesna tabakiera sklep nie jest kosztownym produktem, gdyż wiele tego typu produktów jest wytwarzanych ze znacznie tańszych materiałów niż złoto albo kość słoniowa.

 

Gdzie można kupić tabakierę?

Tabakiera, jak najbardziej dzisiaj jest w sprzedaży i może ją nabyć każdy, kto, chociażby wejdzie do sklepu z wyrobami tytoniowymi i tabaką. Jest to jedna z możliwości wyposażenia się w stylową tabakierę, ale nie jedyna. Na wielu serwisach znajdziemy wyroby tytoniowe, jakie mogą kupować bez problemu osoby pełnoletnie, tak samo jak tabakierę, która jest bardzo specyficznym i nie wszystkim znanym pojemnikiem wykorzystywanym do przechowywania sproszkowanego tytoniu wdychanego przez użytkownika. Dzisiaj pojemniki są również dostępne w mniejszej wersji, przenośnej, w formie breloka.

 

Dla kogo tabaka?

Tabaka zażywana przez nos za pomocą rurki, jak w przypadku Indian, czy też z kciuka palca, co spopularyzowane zostało również w naszym kraju, choć dziś rzadziej używana ma swoich zwolenników. Jest to sproszkowany tytoń, który nie wymaga specjalnych urządzeń, żeby można było się nim delektować. Jest wdychana przez nos, a efekt jej zażywania jest bardzo specyficzny. Pomimo tego, że wywołuje kichanie jest uwielbiana szczególnie przez młode pokolenia. W Polsce sproszkowany tytoń pojawił się dopiero w siedemnastym wieku. Moda na tabakę przyszła z Francji, tak więc posiadanie jej, jak również zażywanie było wówczas czymś stosownym. Tym bardziej, że początkowo wierzono, że jest ona w stanie uleczyć raka, czy też jedną z powszechniejszych wówczas chorób tj. kiła. Dzisiaj tabaka wdychana jest dla przyjemności, dla zabawy, dla doświadczenia czegoś innego niż standardowe palenie tytoniu, czy jego rzucie. Natomiast tabakiery umożliwiają jej stosowne przechowywanie.

Zobacz również: