Jeśli w miejscu, gdzie znajduje się budynek występuje wysoki poziom wód gruntowych wówczas może dochodzić do sytuacji takich jak zalewanie piwnic, a także zawilgocenie fundamentów. Jeśli chce się przeciwdziałać takiej sytuacji można decydować się na wykonanie takich prac budowlanych, które pozwalają na ograniczenie ryzyka pojawiania się zawilgocenia murów. Do metod stosowanych w celu ograniczenia wpływu wód gruntowych na budynek zaliczane jest odwodnienie liniowe.

 

Zawilgocenie budynku może pojawiać się nawet w przypadku, gdy idealnie zostanie wykonana izolacja budynku. Taka sytuacja może pojawiać się, gdy budynek został zbudowany na niekorzystnym gruncie, który cechuje się wysokim poziomem wód gruntowych. W takim przypadku warto jest decydować się na wykonanie dodatkowych prac budowlanych, które pozwalają na poradzenie sobie z problemem nadmiaru wody. Metodą, która pozwala na ograniczenie negatywnego wpływu wód gruntowych na ogród czy fundamenty jest drenarz http://budwod.eu/oferta/drenaz/. Wykonanie drenażu opaskowego opiera się na wykorzystaniu rur drenarskich, które okalają budynek.

 

Realizowanie drenażu opaskowego

Wykorzystanie przy drenażu opaskowym rur sprawia, że woda jest odprowadzana na bezpieczną odległość od domu. Jest to sposób na poradzenie sobie z wodami gruntowymi. Gdy wody gruntowe mają wysoki poziom wówczas drenarz jest doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie komfortu użytkowania działki przy domu, a jednocześnie ograniczenie negatywnego wpływu wody na fundamenty. Natomiast gdy pojawia się dodatkowy problem z wodami, które zalegają na powierzchni wówczas można decydować się na wykonanie odwodnienia liniowego. Wykorzystywane są wówczas specjalne koryta z rusztami. Są one umieszczane na nawierzchni, a następnie woda, która do nich się dostaje jest usuwana poza teren, który na zostać odwodniony. 

 

Ochrona domu

Skorzystanie z drenażu ma na celu przede wszystkim ochronę domu, budynku przed negatywnym wpływem wody. Nadmierna ilość woda w gruncie może prowadzić do znacznie szybszego uszkadzania się fundamentów. Przekładać się to może na szybsze osiadanie budynku. Jest to proces, który może bardzo negatywnie wpływać na możliwy czas użytkowania budynku. Jednocześnie zabezpieczenie budynku, gdy występuje już proces zawilgocenia fundamentów wymaga znacznie większych inwestycji, gdzie konieczna jest ingerencja w fundamenty lub stosowania osuszania budynku, naprawy izolacji. Znacznie lepszym rozwiązaniem przy niekorzystnych uwarunkowaniach gruntu jest postawienie na wykonanie drenażu.

Zobacz również: