Forum o marketingu :: Marketing wirusowy - definicja

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj

Forum o marketingu Strona Główna » Promocja » Marketing wirusowy » Marketing wirusowy - definicja

Marketing wirusowy - definicja
Autor Wiadomość

Arkadiusz Piechowiak 
Administrator
Tech. Admin

Wysłany: Pią Lis 02, 2007 8:22 pm   Marketing wirusowy - definicja

Marketing wirusowy (zw. reklamą wirusową) jest specyficznym rodzajem działań marketingowych. Polega na zainicjowaniu sytuacji, w której potencjalni klienci będą sami między sobą rozpowszechniać informacje dotyczące firmy, usług czy produktów. Nie zawsze musi to być konkretna informacja, może to być tzw. budowanie świadomości marki, czyli wywoływanie pożądanych skojarzeń z nazwą, logo firmy.

Przykładem marketingu wirusowego mogą być zabawne lub intrygujące filmiki lub zdjęcia (często stylizowane na quasi-amatorskie) reklamowe, które użytkownicy internetu rozsyłają między sobą. Wykorzystywana jest także plotka, tworzone są odpowiednie trendy czy legendy miejskie, które wędrując między potencjalnymi klientami mają zwiększać świadomość produktu i czynić z niego produkt symboliczny, o wysokiej jakości czy symbol statusu bądź przeciwnie, szkodzić jego opinii.

Kolejny ze stosowanych chwytów to udostępnianie za darmo informacji użytecznych, które zawierają mniej lub bardziej subtelny przekaz reklamowy. Przykładem może być wydanie przez producenta margaryny książeczek z przepisami na wypieki, gdzie w każdym z przepisów jako składnik występuje margaryna produkowana przez wydawcę książeczki. Intencją jest tu skłonienie odbiorcy do rozpowszechniania przepisów - mimowolnie, z nazwą reklamowanej firmy.

Zabiegiem wymagającym językowej finezji jest ukucie reklamowego sloganu, frazy lub powiedzenia w sposób prowokujący ich przeniknięcie do języka potocznego ("a świstak siedzi...", "a łyżka na to: niemożliwe", "no to frugo", "prawie...robi wielką różnicę").

Marketing wirusowy może również polegać na zachęcaniu użytkowników do świadomego informowania znajomych o danym produkcie, usłudze. Do stosowanych tu metod należy umieszczanie odpowiednich skryptów w serwisach internetowych, konkursy "poleceniowe" lub rabaty itp.

www.forumomarketingu.pl

klaudyska6 
Użytkownik
Klaudia Kubiak

Wysłany: Czw Paź 27, 2011 9:53 pm   Marketing wirusowy na FB

Witam wszystkich, po raz kolejny okazało się, że nie ma mocnych i niestety poszłam za falą, sądząc, że ocenicie to jako dobre posunięcie, chciałam się pochwalić, świeżo założoną stronką na Facebooku, promującą mój zawód, może jakieś propozycje co dalej? Tylko bez żadnego kupowania znajomych! Nic sztucznego we mnie nie wmusicie;p
a poważnie to zapraszam na stronkę, może ją trochę polubicie i oczywiście do udzielania jakiś niewielkich porad;p

Tutaj mój fanpage

Pozdrawiam bardzo serdecznie:)

it-spleen 
Użytkownik
it-spleen

Wysłany: Pią Paź 28, 2011 11:07 am   

W przypadku konta (fanpage) na Facebook'u możliwości są ogromne. Ja również jestem zdecydowanym przeciwnikiem kupowania fanów. Stawiam na jakość, a nie na ilość. Wolę 2 fanów aktywnych, niż 1000 kupionych, statycznych. Co do rozwiązań: na początek dodatkowa (najlepiej statyczna) zakładka domowa (odpowiednia grafika + informacje), kolejno zakładki dynamiczne (gry, konkursy itd.) oraz kampania reklamowa. Przy tym pamiętaj o regularności wpisów, ich odpowiedniej tematyce (nie rób misz-maszu na tablicy) i stylu, regularnie udostępniaj również materiały multimedialne. A na samym początku ustal sobie taktykę oraz strategię działań. To bardzo pomaga. W razie jakiś pytań, chętnie pomogę: biuro@spleen.com.pl
Pozdrawiam i życzę powodzenia:)

szafy meble kuchenne pruszków warszawa

klaudyska6 
Użytkownik
Klaudia Kubiak

Wysłany: Pią Paź 28, 2011 11:15 am   Dzięki za odpowiedź

Jeśli jednak możesz rozwiń troszkę temat, gdyż w kwestiach FB jestem troszkę ciemniejsza niż powinnam;p może chciałbyś wyjaśnić czym jest zakładka statystyczna;p Bardzo dziękuję za informacje:)

it-spleen 
Użytkownik
it-spleen

Wysłany: Sob Paź 29, 2011 12:27 am   

Zakładka statyczna - dodatkowa zakładka na FB (pod tablicą w menu po lewej), gdzie użytkownik za pomocą odpowiedniej grafiki prezentuje pewne treści (najczęściej w postaci formy tekstowo-obrazkowej). Przykład http://www.facebook.com/Wyprzedajemy i zakładka Punkt Zaprasza.

Zakładka dynamiczna - dodatkowa zakładka, która zakłada interakcję z danym użytkownikiem i często wymaga jego zezwolenia na korzystanie z jego danych (imię, nazwisko, fb_id itd.). Przykład: http://apps.facebook.com/szukamnocleguok/

Podsumowując - aktualnie dodawanie zakładek jest niezbędnym elementem prowadzenia strony na Facebook'u. Jako wsparcie (pokazanie użytkownikom, że taki profil istnieje) wykorzystuje się kampanie reklamową Facebook Ads (podobna do Google AdWords).

Jak masz kolejne pytania - pytaj śmiało:)

szafy meble kuchenne pruszków warszawa

zibbert 
Użytkownik

Wysłany: Wto Mar 14, 2017 7:38 pm   

No dzięki, ale tutaj raczej wszyscy wiedzą o co biega, więc nie wiem po co to w ogóle wrzucać..

jakub21
Użytkownik

Wysłany: Pią Mar 24, 2017 6:13 am   

ja nie wiem o co ci chodzi

Odpowiedz do tematu