Forum o marketingu :: Marketing sensoryczny

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj

Forum o marketingu Strona Główna » Analiza marketingowa i strategiczna » Badania rynku » Marketing sensoryczny

Marketing sensoryczny
Autor Wiadomość

mareczek
Użytkownik

Wysłany: Pią Sty 21, 2011 2:36 pm   Marketing sensoryczny

Witam! Chciałem pisać swoją prace dyplomową na temat marketingu sensorycznego. Czyli wpływanie na decyzje konsumenta działając na wszystkie zmysły. Nie wiem natomiast jakiego badania się podjąć w części praktycznej. Jeśli chodzi o formę to myślałem o ankiecie. Macie jakieś propozycje celu badań? pytań do ankiety?

Kasjopea
Użytkownik

Wysłany: Pon Maj 20, 2013 10:42 am   

Temat dawny, ale moim zdaniem warty kontynuowania. Z tego co wiem to można bardzo silnie wpływać na decyzje konsumentów dzięki kolorom, zapachom czy dźwiękom. Ale chodzi nie tylko o wzrost sprzedaży, ale również o budowanie określonego wizerunku miejsca i firmy. Tutaj krótki artykuł na ten temat: http://www.spinmedia.pl/czy-wiesz6.html

Marczak
Użytkownik

Wysłany: Pon Lip 15, 2013 12:09 pm   

zgadzam się, że tzw musicPR jest bardzo ważny. Muzyka wpływa głównie na nastrój klientów. W pewnym stopniu determinuje to podejmowane przez nich decyzje.

Myślę, że bardziej niż ankieta, wskazane będzie przeprowadzenie wywiadu z ludźmi, co sami na ten temat uważają. Najprawdopodobniej później będziesz musiał zanegować ich zdanie i napisać, że cała magia music i smell pr'u polega na tym, że działa podświadomie :)

stanimir
Użytkownik

Wysłany: Pią Lip 19, 2013 4:42 pm   

Ciekawy temat, szczerze mówiąc nie spotkałem się z nim wcześniej. Dla mnie liczy się skuteczność, a z tego co piszesz, jest to skuteczne.

Marketorun 
Użytkownik

Wysłany: Nie Lip 21, 2013 1:03 pm   

Działają takie zabiegi na zmysły chyba każdy na sobie tego doświadcza każdego dnia. Co prawda małe firmy nie potrafią wykorzystać tego potencjału, raczej większe sieciówki inwestują w taki marketing. A Wy jakie stosujecie metody związane z angażowaniem zmysłów?

Ja sam używam dobrych perfum, a do tego słucham radia wydaje mi się, że klient wtedy czuje się bardziej jak w domu, mniej skrępowany. Do tego jestem elegancko ubrany co działa na zmysł wzroku - ale to też zależy od biznesu jaki się prowadzi inaczej ubierze się sprzedawca w butiku, a inaczej sprzedawca warzyw na rynku :mrgreen:

dawidoo 
Użytkownik

Wysłany: Sro Wrz 04, 2013 2:36 pm   

Fajny temat, dobrze jest poczytać o takich ciekawych rozwiązaniach

MichalR
Użytkownik

Wysłany: Wto Wrz 17, 2013 11:41 am   

Ja słyszałem o tym będąc jeszcze w liceum. Prosty przykład super market. Bardzo często włączona jest muzyka, a ona działa na zmysły, szczególnie w okresie gwizdki świąteczne melodie wpływają pozytywnie na kupowanie prezentów. Wystroje firm tworzone są w sposób aby klient czuł się jak w domu.

Johny67 
Użytkownik

Wysłany: Nie Wrz 29, 2013 10:49 pm   

Ciekawa forma promocji i chyba ciągle niedoceniona na naszym polskim rynku.

robalus 
Użytkownik
manager

Wysłany: Czw Paź 17, 2013 12:48 pm   

A ja myślę, że doceniana tylko przez, że tak sobie pozwolę nazwać laików, "niewidoczna". Wystarczy przejść się do jakiejkolwiek galerii handlowej: w sklepie z bielizną - muzyka zmysłowa, sklep z odzieżą dla młodzieży - muzyka house, sklep z odzieżą - delikatny zapach proszku do prania, przed świętami - zapachy mandarynki, cynamonu itd itp i wierzcie lub nie te wszystkie zapachy można kupić w sprayu :wink:

hacq 
Użytkownik

Wysłany: Sro Wrz 10, 2014 12:55 pm   

bardzo fajnie, że ktoś zaczął ten temat, według mnie jest bardzo interesujący i na pewno nie będziesz się nudzić pisząc o tym pracę :) Ja właśnie ostatnio napisałem notkę na blogu o marketingu sensorycznym, może Ci się przyda. Poza tym znalazłem też w internecie stronę firmy, która się takim marketingiem zajmuje i dużo o niej pisze - http://www.ims.fm/. Bardzo ciekawa lektura, zachęcam.

Angelika 
Użytkownik

Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 10:00 am   

Rzeczywiście temat ciekawy i ciągle bardzo aktualny. Teraz, gdy odbiorcy zalewani są tysiącem informacji, zwykły przekaz nie wystarczy, trzeba się bardziej postarać. Pobudzanie kilku zmysłów jednocześnie przynosi najlepsze efekty. Nawet do badania zamiast ankiety lepiej jest wybierz coś bardziej angażującego. Ostatnio też o tym pisałam na firmowym blogu, może coś Cię zainspiruje: http://kreatico.pl/blog_zmysly_w_marketingu.php

A.Jedrychowski 
Użytkownik
wfirma.pl

Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 10:03 am   

Podrzucam ciekawy artykuł na temat marketingu sensorycznego - może się przydać.

Zuzanna_mir
Użytkownik

Wysłany: Sro Wrz 24, 2014 2:30 pm   

faktycznie artykuł godny uwagi :)

Symk
Użytkownik

Wysłany: Czw Paź 09, 2014 9:19 pm   

ja zacząłem pracę w biuro rachunkowe poznań i mam zrobić właśnie pracę na ten temat, mam nadzieję że mi się uda to dobrze zrobić!

szurny
Użytkownik

Wysłany: Wto Paź 14, 2014 9:04 pm   

Ktoś napisał rzetelnie, bez owijania w bawełnę i zbędnego sponsoringu. Wreszcie.

Odpowiedz do tematu