Forum o marketingu :: sklep odzieżowy

FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj

Forum o marketingu Strona Główna » Analiza marketingowa i strategiczna » Badania rynku » sklep odzieżowy

sklep odzieżowy
Autor Wiadomość

michu
Użytkownik

Wysłany: Czw Lis 22, 2007 4:18 pm   sklep odzieżowy

witam.
W moim mieście są 2 sklepy odzieżowe i 6 lumpeksów.
Chciałbym otworzyć sklep z odzieżą dla osób w wieku 14-30 lat.
Miasto liczy ok 7000 osób.
Mój kapitał to 30tyś zł.
Jak myślicie miałbym szanse się na tym interesie wzbogacić.

Piotr R. Michalak 
Administrator

Wysłany: Pią Lis 23, 2007 2:32 pm   

Mając te informacje które podałeś - w sklepie raczej wystarczy lumpeksów, natomiast za mało jest sklepów odzieżowych. Zatem nisza CHYBA istnieje, ale to wniosek na pierwszy rzut oka. Natomiast aby ocenić dokładnie, musiałbyś sprawdzić i podać:

- jaka jest struktura wiekowa mieszkańców miasta? sprawdź np. w rocznikach statystycznych, może tam będzie, jak nie, to się popytaj w GUSie.

- co potencjalni klienci w tym wieku sądzą o Twoim pomyśle? chcieliby mieć kolejny sklep? aby odpowiedź była miarodajna, powinieneś przepytać przynajmniej 20 osób - w dodatku osób z ulicy, nie Twoich znajomych.

- czym zajmują się pozostałe 2 sklepy odzieżowe? jaką grupą docelową, jaką niszą? wchodzisz z nimi w bezpośrednią konkurencję czy może raczej tworzysz nowy rynek?

- tak czy owak, podejrzane wydaje mi się, aby 2 sklepy obsługiwały ludzi w każdym wieku. gdzie ubiera w Twoim mieście malutkie dzieci (0-3 lat), starsze (4-6 lat), szkolne (7-13 lat), młodzież i wiek studencki (14-19, 20-25), itd.? nie wydaje mi się aby 2 sklepy zaspokajały potrzeby tych wszystkich grup, chyba że wszyscy ubierają się w lumpeksach. gdzie zatem jeździ się po ciuchy? może jest jakiś rynek, a może pobliskie miasto?

michu
Użytkownik

Wysłany: Pon Lis 26, 2007 7:14 pm   

Na razie się wstrzymam mam informacje że w przeciągu 6 miesięcy ma powstać w sąsiadującym mieście (ok 15km) 18000 mieszkańców Galeria Handlowa*.

Myślę że tam otworzę swój sklep. Myślałem nad jakimś sklepem z oryginalniejszą odzieżą co o tym myślicie.

Arkadiusz Piechowiak 
Administrator
Tech. Admin

Wysłany: Pon Lis 26, 2007 7:44 pm   

Sądzę że większy zysk będziesz miał z umieszczenia swojego sklepu właśnie w Galerii.

Pisałeś, że myślisz nad otworzeniem sklepu z oryginalną odzieżą.
Proponował bym Ci Franczyze lub sklep partnerski.

Kolega otworzył właśnie na zasadach franczyzy sklep Cropp Town.
Odzież i obuwie marki Cropp skierowane są do młodego klienta (grupa docelowa 13-24 lata).
O tą grupę wiekową Ci chodziło :)

Katalog systemów franczyzowych i partnerskich: http://franchising.info.pl/

www.forumomarketingu.pl

Piotr R. Michalak 
Administrator

Wysłany: Pon Lis 26, 2007 8:24 pm   

Moim zdaniem trochę amatorsko podchodzisz do tematu - jak na razie.

Pieniądze można zrobić i na oryginalnej odzieży, i na sprzedaży beretów moherowych.
Zależy jakie masz cele. Zależy jacy ludzie mieszkają w tym mieście. Jaka jest konkurencja. Dlatego pytania, które Ci zadałem, są ważne.

Możesz się pytać o opinie na forach, ale nikt nie wie czy u Ciebie w mieście jest więcej moherów czy młodzieży, ani czy konkurencyjne sklepy to w większości sklepy moherowe czy z odzieżą oryginalną. To wszystko musisz wiedzieć. Zbieranie odpowiedzi typu "powinieneś zrobić to i tamto bo tak mi się wydaje" nie ma większego sensu w Twojej sytuacji.

Też nie wiadomo czy bardziej opłaca się otwierać sklep w Twoim mieście czy sąsiadującym. Z tego co pisałeś w Twoim mieście być może jest bardzo poważna nisza, wątpię aby zaledwie 2 sklepy wystarczały wszystkim mieszkańcom. Nie każdy lubi odzież używaną. A jak wygląda sytuacja w mieście obok - nie napisałeś. Wszelkie rady w tym momencie to wróżenie z fusów.

Archon 
Użytkownik
Archon Shigeru

Wysłany: Pią Lis 30, 2007 8:32 pm   

michu napisał/a:
2 sklepy odzieżowe i 6 lumpeksów

Uważam, że dwa sklepy to bardzo mało na taką liczbe mieszkańców jak podałeś. Z lumpeksami juz inaczej jest. Zdaje mi się, że musisz dokładniej zbadać rynek, tj. sprawdzić czy ludzie wolą właśnie ubierać się w markowe ubrania czy może zależy im na cenie - wtedy istnienie tylu lumpeksów byłoby uzasadnione.

Franczyzna to bardzo dobry sposób na biznes, zwłaszcza jak się nie ma konkretego pomysłu, planu marketingowego albo nie che się w to bawić. Można przy średnim kapitale zrobić dobry biznes. Myślę, że 30k zł to moze być za mało jesli chodzi o franczyzne, ale poszukaj czegoś na http://franchising.info.pl/ tak jak ktoś już pisał.

michu
Użytkownik

Wysłany: Pią Lis 30, 2007 8:45 pm   

no może troche przesadziłem z ta liczbą sklepów jest ich ok 5.
Tylko że 2 sie liczą a reszta to takie badziewia mają ludzie do nich nie chodzą.

Tak myślę nad tę Galerią i tym Cropp Town i chyba w to wejdę:)

Dziękuje za wszystkie opinie.

gosia185
Użytkownik

Wysłany: Wto Maj 11, 2010 8:48 pm   

i jak Ci poszło z tym biznesem?
pytam z ciekawości :)

fidoma
Użytkownik

Wysłany: Czw Wrz 16, 2010 8:38 am   

Odzież damska, którą sprzedajemy pochodzi od producentów polskich jak i zagranicznych. Specjalnie dla Państwa sprowadzamy sukienki, kardigan, tuniki, bluzki, spodnie, dodatki... z takich krajów jak Holandia, Dania, Włochy, Niemcy. Światowe marki Kaffe, YaYa, Barbara Nobler, Nife, Mbym i wiele innych. Cały czas poszerzamy asortyment o nowe kolekcje. Ubrania w sklepie internetowym fidoma-butik.pl są wykonywane z wysokogatunkowych tkanin i zgodnie z aktualnymi trendami. Każdy u nas znajdzie coś dla siebie. Zadowolenie Klienta jest dla nas priorytetem, zakupy u nas są bezpieczne, zawsze można wymienić towar bądź go zwrócić w ciągu 10 dni bez podawania przyczyny. Gwarantujemy Państwu miłą obsługę oraz 100 % zadowolenia z zakupów. Twój czas tylko dla Ciebie ! Zajrzyj na www.fidoma-butik.pl i przekonaj się. Modny butik.

tysiek86 
Użytkownik

Wysłany: Pią Lip 04, 2014 9:47 pm   

A to lepsze są zakupy online, a jeszcze lepiej jak są sklepy w ktorych można wykonywać płatności online i wtedy wszystko dużo szybciej do nas dociera i takie zakupy są prawie takie jak zakupy w stacjonarnym sklepie.

WZapala 
Użytkownik

Wysłany: Pon Lip 07, 2014 1:02 pm   

Również powątpiewam w sukces takiego biznesu. Szczególnie jeżeli chodzi o branżę odzieżową, to królują sklepu internetowe i sieciówki. Wiele dziewczyn uważa, że sukienka hm jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż nawet tańsza sukienka z jakiegoś zwykłego sklepu odzieżowego z całkowicie nie znaną firmą.Dlatego ja jakoś słabo bym widział taki czysto stacjonarny sklep.

ani 
Użytkownik

Wysłany: Pią Lip 11, 2014 3:31 pm   

Moim zdaniem raczej nie ma niszy, konkurencja jest duża, szczególnie sieciówek.

addrun
Użytkownik

Wysłany: Sro Lip 23, 2014 12:04 pm   

Strasznie ciężko się teraz wbić na taki rynek. Ani tanie, ani dobre produkty nie przebiją się teraz. Jeśli już, to trzeba by postawić na jakiś bardzo oryginalny wzór

maciek66
Użytkownik

Wysłany: Czw Lip 24, 2014 11:25 am   

Zgadzam się z poprzednikiem, sieciówki przebiją niestety wszystko

addrun
Użytkownik

Wysłany: Sro Sie 27, 2014 12:08 pm   

Co innego z jakimiś ciekawymi ubraniami, ale to już jest raczej miejsca dla sprzedaży internetowej. Małe sklepy nie mają nigdy pieniędzy na to, by wynająć dobre lokalizacje. Zawsze pozostaje też problem logistyki, czyli tego jak znaleźć dobrą firmę transportową. Wiele z nich oferuje bardzo wysokie ceny albo nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Wracają do ubrań - tak, ale muszą się wyróżniać i to nie tylko ceną.

Odpowiedz do tematu